دکتر «سپیده عباسی»، دانشمند ایرانی موفق مقیم کانادا

دکتر «سپیده عباسی»، دانشمند ایرانی موفق مقیم کانادا

/ اخبار ایرانیان خارج از کشور / پنج شنبه, 22 آبان 1399 ساعت 21:35

 

 

پژوهشگران کانادایی با همکاری دکتر «سپیده عباسی»، دانشمند ایرانی موفق شدند به يافته‌هاي جدیدی در مورد ترمیم پوست پس از سوختگی شدید دست یابند.

افرادی که دچار سوختگی شدید و یا زخم‌های گسترده پوستی می‌شوند، معمولا باید به زندگی با ظاهري تغييريافته عادت كنند. این زخم‌ها اغلب با سوزش و خارش زیادی همراه است. علت اين مسئله بدین دلیل است که پس از وقوع زخم یا سوختگی، فرآیندهای ترمیم بدن به جای بازسازی یا ترمیم بافت طبیعی پوست، سریعاً بر بهبود زخم‌ها تمرکز می‌کنند تا از عفونت جلوگیری کنند.

 

پژوهشگران «دانشگاه کلگری» کانادا با همکاری دکتر «سپیده عباسی»، دانشمند ایرانی این دانشگاه، پیشرفت قابل‌توجهی در زمينه چگونگی بهبود پوست داشته‌اند. این پیشرفت‌ها می‌تواند منجر به تولید داروهایی برای بهبود بهتر زخم‌ها در آينده شود.

دکتر «جف بیرناسکی» (Jeff Biernaskie)، سرپرست این تحقیقات گفت: «ما گروه خاصی از سلول‌های پیش‌ساز (progenitor cells) را شناسایی کرده‌ایم که در غشای میانی پوست زندگی می‌کنند و ارتباط ويژه‌ای با پوست دارند. سلول‌های پیش‌ساز، منحصر به فرد هستند زیرا می‌توانند دستخوش تقسیم سلولی شوند و سلول‌های جدیدی را برای حفظ یا ترمیم بافت‌ها تولید کنند. سلول‌های پیش‌ساز، پس از ایجاد زخم، فعال و تکثیر می‌شوند و سپس به محل زخم می‌روند تا بافت جدیدی را بسازند و جای زخم را پر کنند«.

او با اشاره به اینکه این پژوهش پنج سال به طول انجاميده است، اذعان کرد: «این گروه پژوهشی در مدت این پنج سال تلاش کردند تا بفهمند چرا برخی از سلول‌های خاص پوست می‌توانند به بازسازی پوست و تولید پوست جدید بپردازند. آنها با روش‌های بسیارپیشرفته توانستند شکل‌گیری زخم و بازسازی پوست را مقایسه کنند.«

بیرناسکی ادامه داد: «ما دریافتیم اگرچه این سلول‌ها، ریشه سلولی مشابهی دارند اما ریزمحیط‌هایی که زخم در آنها شکل می‌گیرد، مجموعه کاملا متفاوتی از ژن‌ها را فعال می‌کنند.»

این پژوهشگر افزود: «ما در این پژوهش جدید نشان داده‌ایم که می‌توان محیط زخم را به وسیله داروها تغییر داد و یا ژنتیک سلول‌های پیش‌ساز را به صورت مستقیم اصلاح کرد. هر دو اقدام می‌تواند رفتار سلول‌ها را طی فرآیند ترمیم زخم تغییر دهد و بر این روند موثر باشد«.

این پژوهش، بینش‌های مهمی را در مورد سیگنال‌های مولکولی نشان می‌دهد که در فرآیند ترمیم زخم موثر هستند و سیگنال‌های ژنتیکی را شناسایی می‌کند که می‌توانند بر فیبروز غلبه کنند و بازسازی پوست بزرگسالان را بهبود ببخشند.

پژوهش نامبرده، در مجله “Cell Stem Cell” به چاپ رسیده است.

خبرکانادا، مرجع اخبار روز سراسر کانادا

 

کلیه حقوق این سایت برای انجمن دوستداران ایران NGO محفوظ است. 2020

Please publish modules in offcanvas position.